Ako nakupovať bez zbytočného odpadu?

Tento článok píšem počas „korona-krízy“, ktorá mnohým z nás zmenila bežne zaužívané fungovanie. Určite to platí aj pri nakupovaní. V tejto oblasti môže mať zmena nášho správania dokonca pozitívny vplyv na naše životné prostredie. Prečo? To vám hneď vysvetlím. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dá pri bežnom nakupovaní eliminovať čo najviac zbytočného budúceho odpadu:
1) Plánovanie: každý svoj nákup si dopredu naplánujte. Vyhnite sa častému chodeniu do obchodu. Ak si nákupy správne naplánujete, bude vám stačiť chodiť do obchodu raz za týždeň. A tu sa hneď dostávam k spomínanému pozitívnemu vplyvu „korona-krízy“ na životné prostredie – menej časté nakupovanie ušetrí nie len vašu peňaženku pre menšiu spotrebu benzínu, ale takisto životné prostredie, keď pri menej častých nákupoch sa do ovzdušia dostane menej výfukových plynov z áut. Preto si naplánujte svoj nákup tak, aby vám stačilo navštíviť obchod raz do týždňa. Napíšte si, čo budete variť na týždeň dopredu, aby ste vedeli, čo treba nakúpiť a aby ste na nič nezabudli.
2) Priebežne si píšte zoznam: hneď, ako sa vrátite z nákupu, založte si nový zoznam pre ďalší nákup, kde si priebežne píšte, čo sa vám minulo a čo musíte pri ďalšom nákupe doplniť. Takto minimalizujete možnosť, že na niečo zabudnete a budete sa pre to musieť do obchodu vracať. Pred nákupom si zoznam prepíšte a usporiadajte jednotlivé položky tak, ako sa nachádzajú vo vašom obchode. Ušetríte tým čas, strávený v obchode (síce sa to nezdá, ale ušetrený čas je výrazný, mám to oskúšané na sebe).
3) Nakupujte v bezobalových obchodoch či na trhoch: zistite si, či máte vo svojom okolí bezobalový obchod (zoznam bezobalových obchodov nájdete aj na našej stránke zoznam bezobalovýh obchodov). Ak áno, nakúpte čo najviac položiek tam, nezabudnite si zobrať vlastné nádoby. Ovocie a zeleninu môžete v sezóne nakúpiť na trhu od miestnych pestovateľov. Ak sa dá, mäso kupujte u mäsiara, väčšinou majú v ponuke mäso od lokálnych chovateľov.
4) Vyberajte vhodné obaly: ak nemôžete nakúpiť niečo v bezobalovom obchode či na trhu, vyberte si taký produkt, ktorý má vhodnejší obal – papierový je lepší ako plastový. Kupujte nebalené ovocie či zeleninu do vlastných sieťok, takisto pečivo kupujte nebalené, rovno do sieťky.
5) Používajte vlastné tašky: na nákup si vždy zoberte z domu vlastné tašky. Radšej o jednu viac, ako by vám mala potom chýbať a museli by ste siahnuť po plastovej taške z obchodu.

Je veľa spôsobov, ako môžeme znížiť svoj vyprodukovaný odpad na minimum. Niekedy stačí naozaj malá zmena, ktorá výrazne zredukuje vašu produkciu odpadu (napríklad pri spomínanom nakupovaní, pri použití vlastných tašiek ročne ušetríte minimálne 150 plastových tašiek).

Ak vás zaujíma, ako sa dá jednoducho minimalizovať odpad vo viacerých oblastiach bežného života, odporúčame našu knižku „Bez odpadu krok za krokom“, ktorá vás prevedie viacerými oblasťami každodenného života a ukáže vám, že to nie je vôbec náročné a môže to byť aj celkom zábavné.