Počas posledných dní, keď máme na Slovensku rôzne opatrenia kvôli koronavírusu a COVID-19, mnohí z nás prehodnocujeme naše každodenné návyky. Nie len pri trávení voľného času, ale aj pri činnostiach týkajúcich sa chodu domácnosti, ako napríklad nakupovanie či upratovanie. My sa napríklad snažíme chodiť do obchodu len raz do týždňa a upratujeme trochu častejšie.

V tomto čase veľa z nás znižuje tiež svoje nároky či predsavzatia. Týka sa to určite aj snahy o minimalizovanie odpadu, ktorý vytvoríme. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dá aj v tomto období vytvoriť čo najmenej odpadu.

Svoje nákupy si dobre naplánujte. Aj keď chodíte do obchodu menej často a tým pádom musíte myslieť na viac vecí, snažte sa nekupovať zbytočne niečo, čo nepotrebujete. Celý čas si doma píšte zoznam vecí, ktoré sa vám minuli a v obchode kúpte len to, čo máte na zozname.

Pred nákupom si svoj zoznam usporiadajte tak, ako sa jednotlivé položky nachádzajú vo vašom obchode. Znie to možno hlúpo, ale výrazne vám to ušetrí čas, ktorý strávite v obchode medzi inými ľuďmi.

Kupujte nebalenú zeleninu namiesto balenej. Kúpte len toľko, koľko spotrebujete do ďalšieho nákupu. Zelenina vám vydrží a vyhnete sa zbytočnému vyhadzovaniu.

Nezabudnite si zobrať sieťky na pečivo či zeleninu. Pečivo kupujte tiež nebalené do vlastnej sieťky. Alebo, ak máte doma dosť času a máte chuť skúsiť niečo nové, skúste si upiecť vlastný domáci chlebík!

zero waste sietka

 

Aj v tomto období využívajte bezobalové obchody v čo najväčšom množstve. Väčšina má síce trochu obmädzený režim, váš nákup im však určite pomôže udržať sa, aby tu boli pre nás aj po tejto kríze.

Pri upratovaní skúste eliminovať rôzne chemické prípravky. My používame ocot zmiešaný s kvetmi levandule. Pri umývaní podlahy nalejeme trochu octu do vody a tým zabezpečíme aj jej dezinfekciu. Pamätajte si, že pokiaľ nie ste chorí, doma netreba všetko často dezinfikovať. Traba sa chrániť hlavne vonku a po príchode domov si hneď dôkladne umyť ruky aj tvár.

Veľa ľudí v súčasnosti obmedzilo pohyb verejnou dopravou a radšej sa premiestňuje autom. Skúsme radšej (ak je to možné) chodiť pešo či na bicykli.

Ak pri pohybe vonku používate jednorazové rúška, skúste si doma ušiť vlastné rúško z látky, návodov na internete je veľa a nie je to ani náročné. Takéto rúško vám vydrží naozaj dlho, stačí ho po príchode domov prevariť či prežehliť.

Čas strávený doma môžete využiť na upratanie. Skúste sa však zamyslieť nad tým, či je potrebné všetko nepotrebné hneď vyhodiť. Skúste zapojiť svoju fantáziu a vytvorte z nepotrebných vecí niečo nové. Staré plachty môžete premeniť na rúška, alebo dajte deťom starú plachtu, farbičky a nechajte ich niečo namaľovať na veľké plátno. Inšpirácii sa medze nekladú.

Mimochodom, podeľte sa so svojimi nápadmi na našej facebookovej stránke https://www.facebook.com/slovenskobezodpadu/

 

Ďalšie tipy, ako zredukovať váš vyprodukovaný odpad v domácnosti nájdete v našej knižke Bez odpadu krok za krokom.

Pomôžte spolu s nami

V našom občianskom združemí sme sa rozhodli pomôcť prevádzkam, ktoré sa snažia o zredukovanie odpadu na sloensku – bezobalovým obchodom, a zasiahli ich súčasné opatrenia. Pomôžte spolu s nami a zapojte sa do našej zbierky. Viac informácii nájdete tu: